ЄДИНИЙ РЕЄСТР БОРЖНИКІВ УКРАЇНИ. КОМУ ДОБРЕ, А КОМУ І НЕ ДУЖЕ

«Борг платежем страшний». прислів’я

Так, 05.10.2016 року набрав силу в новій редакції Закон України «Про виконавче провадження».

Даним законом змінюються принципи примусового виконання рішень судів та інших органів, а так само вводяться нові механізми боротьби з боржниками.

Крім усього іншого, цим законом передбачається досі небачений в Україні Єдиний реєстр боржників (Єдиний реєстр боржників України).

Що таке «Єдиний реєстр боржників» і для чого він потрібен?

Отже, єдиний реєстр боржників — це систематизована база даних про боржників, яка є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників і запобігання відчуження боржниками майна.

При цьому, відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими і розміщуються на офіційному сайті Міністерства юстиції України.

Доступ до реєстру боржників можна отримати перейшовши за посиланням — Єдиний реєстр боржників України.

Інструкцію, як користуватися єдиним реєстром боржників див. за посиланням — http://єдинийреєстр.com.ua/інстукція-з-користування-єдиним-реєс/

В Єдиному реєстрі боржників міститься інформація про боржників, щодо яких виконавчі провадження зареєстровані в Системі після впровадження Єдиного реєстру боржників, тобто з середини січня 2017 року. Таким чином, «старих» боржників в реєстрі немає.

Пошук інформації через веб-сайт Єдиного реєстру здійснюється за наступними реквізитами:

  • прізвище, ім’я, по батькові (за його наявності), число, місяць, рік народження боржника — фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
  • найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань боржника — юридичної особи.

Даний реєстр вводиться не тільки для того щоб морально тиснути на боржника, так би мовити «ганьбити» його на всю Україну, а й для запобігання відчуження боржниками майна.

Так, нотаріуси, органи, що здійснюють реєстрацію майна, державні реєстратори прав на нерухоме майно, до яких з метою здійснення угоди по відчуженню майна в будь-який спосіб звернувся боржник, внесений до Єдиного реєстру боржників, в разі відсутності у них інформації про накладення арешту виконавцем на грошові кошти або майно боржника, зобов’язані відмовити у вчиненні реєстраційних дій і в день звернення боржника повідомити зазначений в Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця про майно, про відчуження якого звернувся боржник.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такого повідомлення зобов’язаний прийняти рішення про накладення арешту на майно.

Якщо ж угода і буде здійснена, то порушення вищевказаного порядку є підставою для визнання такого правочину недійсним.

Хто потрапить до реєстру боржників?

До реєстру боржників потраплять всі особи, щодо яких відкрито виконавче провадження за рішеннями судів та інших компетентних органів, які стосуються грошових стягнень, тобто рішень майнового характеру.

Наприклад, це будуть боржники банків за кредитами, по житлово-комунальним послугам, боржники перед фізичними та юридичними особами, боржники, з яких стягнуто штрафів, боржники, які мають заборгованість по аліментах більше трьох місяців і т.д.

До реєстру боржників не вносяться відомості по:

  1. боржниках, які є державними органами, органами місцевого самоврядування;
  2. боржниках, які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців;
  3. боржниках по рішеннях не майнового характеру.

Відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження.

Відомості, які містить Єдиний реєстр боржників

Єдиний реєстр боржників подано такі дані:

1) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження боржника — фізичної особи або найменування, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань боржника — юридичної особи;

2) найменування органу або прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, який видав виконавчий документ;

3) найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім’я, по батькові приватного виконавця, номер засобу зв’язку та адресу електронної пошти виконавця;

4) номер виконавчого провадження;

5) категорія стягнення (аліменти, штраф і т.п.).

Виключення відомостей з реєстру боржників

Відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників у випадку:

1) винесення постанови про закінчення виконавчого провадження;

2) повернення виконавчого документа стягувачу (стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа; стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, нереалізоване при виконанні рішення, за відсутності іншого майна, на яке можливо звернути стягнення; введена тимчасова адміністрація банку-боржника, крім рішень немайнового характеру);

3) повернення виконавчого документа до суду в разі відновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду;

4) встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.

Відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови виконавцем, у випадках зазначених вище.

Єдиний реєстр боржників аліментів

Крім того, з 6 лютого 2018 року почав діяти реєстр боржників аліментів, в який вносять відомості про злісних не є платником аліментів.

Оставьте комментарий