В Україні більшість видів інформації про власність і майновий стан осіб вже міститься в різноманітних реєстрах.
Більшість з них є відкритими, доступ до деяких обмежений формальними вимогами та/або є платним.
За допомогою цих реєстрів і баз даних можна отримати інформацію навіть про те, хто є власником сусіднього будинку або задовольнити свою цікавість про шикарне авто знайомого.
Отриману інформацію можна використовувати як в особистих, так і в ділових цілях, в підприємницької та громадській діяльності, з метою отримання доказів у цивільних, адміністративних, кримінальних справах, з метою перевірки контрагентів, ділової репутації тощо.
Наприклад, при визначенні розміру аліментів суд враховує матеріальне становище платника аліментів, наявність у нього на праві власності або користування майна і майнових прав, в тому числі рухомого і нерухомого майна, виняткових прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав, тощо.
Або, наприклад, інформацію з цих реєстрів можна використовувати для забезпечення позову (накладення арешту на майно) або для перевірки свого партнера на наявність у нього права власності на нерухомість, землю, транспортні засоби, з’ясувати чи є він боржником перед іншими особами, бюджетом та таке інше. А може він вже банкрут?
Зараз це перевірити легко.
Для вищевказаних цілей в Україні функціонує:
1. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
2. Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
3. База даних про транспортні засоби та їх власників;
4. Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;
5. Єдиний реєстр боржників;
6. Реєстрова книга суден в Регістрі судноплавства;
7. Публічна кадастрова карта;
8. База даних про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг;
9. Сервіс ДФС «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера».
Кожен може самостійно зібрати таку інформацію. Більшість реєстрів не вимагають реєстрації, але необхідно мати ЕЦП (електронно-цифровий підпис) або досить бути клієнтом будь-якого банку, з функцією ID-банкінгу. Реєстри надають інформацію на безкоштовній основі, але деякі працюють тільки на платній основі, плата становить від 30-100 грн. за запит.
Вже є ресурси, на яких можна дізнатися як отримати вищевказану інформацію, покроково і з посиланнями на всі реєстри, бази даних і так далі. Наприклад, сайт Єдині реєстри України, де можна дізнатися які реєстри існують в Україні, як і яку інформацію можна отримати з їх допомогою і так далі.
Якщо вам необхідно отримати вищевказану інформацію разово або перевірити майновий стан конкретної особи і ви не хочете копирсатися в нюансах різних реєстрів, зібрати потрібну інформацію можете доручити і адвокату. Пишіть на меіл або звертайтеся за допомогою Viber на сторінці «Контакти».