Спадкові спори

СПОРИ ПРО СПАДЩИНУ


«Навіщо, — говорить егоїст, — стану я працювати для потомства, коли воно рівно нічого для мене не зробило?». Козьма Прутков

В юридичному сенсі, спадкування — це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У простому розумінні, спадок ми завжди сприймаємо як якісь матеріальні блага, майно, яке ми отримуємо від померлого.

Оскільки спадкування завжди пов’язане з вигодою, при цьому, як співається в пісеньці до однойменного мультфільму «Ми ділили апельсин … Багато нас, а він один», то буває що комусь із спадкоємців дістається замість часточки апельсина «шкірка». І не всякий з цим погодиться. Тому суперечки спадкоємців з приводу спадщини одна з найбільших категорій справ, яка розглядається в судах.

Так само не завжди у спадкоємців є повний пакет документів і фактів, які можуть підтвердити його право на спадщину.

1. Наприклад, необхідно звертатися до суду в таких випадках:

Для встановлення фактів, які маю юридичне значення:

— факту прийняття спадщини;

— факту спільного проживання зі спадкодавцем на момент його смерті;

— факту родинних відносин;

— факту перебування особи на утриманні;

— факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Дана категорія справ розглядається в порядку окремого провадження, за заявою зацікавленої сторони, в спрощеній формі, але за умови, що немає спору про право. Якщо ж такий спір є, то в суд необхідно подавати позовну заяву.

2. Окремо стоїть і така категорія справ, як визнання заповіту недійсним і тлумачення заповіту. Тут купа нюансів і взагалі, без адвоката в такій справі не обійтися. Усунення від права спадкування. Наприклад, не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя. Так само не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, якщо стосовно неї вони були позбавлені батьківських прав. Крім того, за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що такий спадкоємець ухилявся від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Це не повний перелік випадків.

3. Позови про відшкодування спадкоємцями витрат на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця. Так, спадкоємці зобов’язані відшкодувати розумні витрати, які були зроблені одним із них або іншою особою на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця. І в принципі, це справедливо і розумно, тому що не завжди та особа, яка доглядала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, отримує спадщину або є спадкоємцем.

4. Спори про обов’язкову частку у спадщині виникають під час складання заповіту, без урахування інтересу кола осіб, що зазначений в законі. Це стосується малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних дітей спадкодавця, непрацездатною вдови (вдівця) та непрацездатних батьків, які успадковують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов’язкова частка).

5. Зміна черговості одержання права на спадщину. Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступної черги, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування. Але таке може бути тільки за умови, що такий спадкоємець протягом тривалого часу опікувався, матеріально забезпечував, надавав іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

6. Встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. Найчастиіше, громадяни з яких-небудь причин, або чого гріха таїти, через незнання, не подають вчасно заяву про прийняття спадщини. У такому випадку, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може / а може і ні / визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Краще, звичайно, до суду не доводити зовсім, а поділити тихо — мирно спадок, випити зігріваючого еліксиру, пом’янути померлого і залишитися друзями. Ееее … чогось мене понесло … Це ж фантастика 😉.