ПРАВО ВЛАСНОСТІ
«Маленька помилка може призвести до великих наслідків». Китайська народна мудрість.
Дуже часто виникають юридичні проблеми з оформленням права власності на нерухомість (будинок, квартиру), оскільки держава встановлює жорсткі правила щодо нерухомості.
Так, громадяни найчастіше стикаються з такими проблемами:
1. Відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно (будинок, квартиру, земельну ділянку).
У житті все буває і часто-густо оригінали документів будь-яким чином втрачаються, псуються, знищуються і тоді виникає проблема з відновленням цих документів. І якщо відновити документ власнику ще можливо, в деяких випадках і без суду, то прийняти спадщину в такому випадку можливо виключно в судовому порядку.
2. Друга проблема це коли в правовстановлюючих документах на нерухомість (будинок, квартиру, земельну ділянку) прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження, не збігаються з ім’ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Ця чехарда виникає, як правило, при перекладі прізвищ з російської на українську мову. І якщо паспорт або документ виданий з помилкою, ну наприклад замість «Петров» зазначено «Пєтров», то в цьому випадку подальші дії з нерухомістю до усунення помилки стануть неможливими. Також зустрічаються помилки і в інших реквізитах документів.
3. Відсутність нотаріально посвідченого договору дарування, купівлі-продажу, міни, при укладанні угоди на біржах.
Для Бердянська це актуально у зв’язку з діяльністю свого часу біржі «Нерухомість Приазов’я», через яку укладалися угоди щодо нерухомості. На перших порах посвідчення угод на торгових біржах прирівнювалося до нотаріального, але потім цю норму поспішно прибрали з закону. До цього часу таких угод було проведено досить. А тепер для покупця такі угоди «вилазять» боком необхідністю підтверджувати своє право власності в судовому порядку.
4. Відсутність правовстановлюючих документів на виплачену кооперативну квартиру.
Це так само проблема, оскільки часто люди з таким стикаються з-за того, що свого часу не оформили квартиру після повної оплати паю, внесків.
Таким чином, вищевказані справи і спори підлягають розгляду в судах в позовному і окремому провадженні, в залежності від категорії та суті спору.
Хочу зауважити і особливо нагадати, що для успішного вирішення виниклої проблеми найчастіше необхідно звернутися до кваліфікованого фахівця в цій сфері (юриста, адвоката), оскільки будь-яка помилка може дорого обійтися потенційному власнику. А суд, розглядаючи справу, зазвичай пов’язаний формальними правилами, які регулюють судовий процес і не буде витребувати документи, необхідні для справи, вказувати на неповноту документів, їх неправильність, неточність і підказувати які дії необхідно зробити для винесення позитивного результату. І не забувайте, що відповідно до цивільного процесу повторне звернення до суду, після усунення всякого роду помилок і неточностей часто буває неможливим.