Набрання рішенням суду законної сили

Відразу слід зазначити, що рішення суду вживається як у вузькому сенсі, власне як виключно рішення суду, так і в більш широкому, оскільки рішення суду може бути і в формі: ухвали, судового наказу, постанови.

Таким чином, для того щоб правильно визначити коли рішення суду набирає законної сили спочатку необхідно встановити його форму, оскільки для різних судових рішень встановлені і різні строки вступу в законну силу.

1.Рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Тому, за загальним правилом, рішення суду набирає чинності через 30 днів з моменту його проголошення.

Але, як завжди, є нюанси і тонкощі.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, строк набрання рішенням суду законної сили обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Особливості вступу в законну силу має і заочне рішення суду (як правило, це рішення, яке приймається судом у разі неявки відповідача до суду).

Вступ в силу заочного рішення суду залежить від дій відповідача.

Оскільки заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення, то заочне рішення суду набирає чинності через 30 днів з моменту його проголошення, за умови, що відповідачем не подав заяву про його перегляд.

Якщо така заява подана, то заочне рішення суду набирає чинності через 30 днів після того, як суд відмовить в перегляді заочного рішення і протягом 30 днів не буде подана апеляція на таке рішення.

2.Судовий наказ.

Як правило, судовий наказ набирає чинності через 20 днів після його винесення.

Однак, боржник має право протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав.

Тому відправною точкою для набрання судовим наказом законної сили є отримання його копії боржником.

У разі ненадходження до суду заяви від боржника про скасування судового наказу протягом п’яти днів після закінчення строку на її подання судовий наказ набирає законної сили.

З вищевказаного правила є один виняток: судові накази про стягнення аліментів вступають в законну силу в день прийняття судового наказу. 

3. Ухвала суду.

Ухвала суду вступає в силу через 15 днів з моменту його проголошення. 

4.Постанова.

Постанова виносить суд апеляційної інстанції, коли переглядає справу суду першої інстанції.

Особливістю в такому випадку є те, що постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня його прийняття.

Слід мати на увазі, що терміни апеляційного оскарження можуть бути поновлені і рішення суду не вступить в законну силу. Наприклад, учасник справи, якому повне рішення або постанова суду не були вручені в день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. Строки на апеляційне оскарження можуть бути поновлені і з інших поважних причин.

Відмітка, довідка про набрання рішенням законної сили повинна міститись в тексті самого рішення. Як правило, цю відмітку (довідку) проставляє працівник канцелярії і вона міститься після підпису судді.

Дана стаття дозволить відповісти на питання:

Як рішення суду набирає законної сили?

Через скільки днів вступає в законну силу рішення суду в Україні?

Коли вступає в силу заочне рішення суду по цивільній справі?

Оставьте комментарий