Банківські спори

СПОРИ З БАНКАМИ


«Вчасно відданий борг дозволяє взяти знову». Китайська народна мудрість.

Дана категорія справ численна, оскільки в період «кредитного буму» 2006-2008 років була видана безліч кредитів. Потім всім нам добре відомо, що гримнула світова криза, яка похитнула слабку економіку країни і спустошила кишені платоспроможного населення.

Кредити були видані не на один рік, але витрачені, а платити нічим. Та й банки свого не упустили, вичавлюючи всі соки з позичальників, підвищуючи постійно і без того високу процентну ставку.

Численна судова практика дає можливість знайти проблемні і виграшні для боржника сторони взаємин боржник — кредитор. Але і банки з колекторами не стоять на місці, придумуючи нові схеми і методи захисту, а також цілком легальні способи «загнати» позичальника в фінансову кабалу через незнання останніми законодавства України. Тому банки в програші, як би цього не хотіли боржники, залишаються зараз вкрай рідко.

Так само хочемо ми цього чи ні, але і судова система намагається підігравати банкам, а іноді навіть за них усунути будь-які недоліки в їх роботі.

Але, існує ряд способів захисту від банківських та колекторських структур, які активно і хочу зауважити досить-таки успішно, використовують захисники боржника (позичальника), наприклад, це:

1. Визнання кредитного договору, договору іпотеки, недійсним. Сам по собі спосіб досить таки складний і вимагає доброго знання законодавства України та судової практики.

2. Визнання договору поруки припиненим. Це зараз дуже поширена категорія справ, чому посприяла практика і правові позиції Верховного Суду України.

3. Застосування строків позовної давності теж гарний аргумент в суперечці з банком, оскільки дуже часто банк або колекторська фірма намагається отримати суми, давність стягнення яких вже минула.

4. Визнання підвищення процентної ставки за кредитним договором незаконною.

З 2009 року введено ряд законів України, які забороняють банкам в односторонньому порядку підвищувати процентну ставку за кредитами.

5. Зменшення розмірів пені та штрафних санкцій.

Так, за рішенням суду, в певних обставинах розмір пені може бути значно зменшений. Крім того, розмір пені та штрафних санкцій не може бути більше розміру самого боргу і т.д.

6. Визнання прилюдних торгів продажу заставного (іпотечного) майна незаконними. Таке можливо при порушенні процедури продажу, наприклад предмета іпотеки на публічних торгах.

Так само окремо слід звернути увагу на дотримання прав мешканців при виселенні їх з предмета іпотеки в судовому порядку за позовом банку.

Сподіваюся, вищеперелічені способи захисту допоможуть, Вам, відстояти свої права.

Більш детальну інформацію про них дивіться у відповідних рубриках.